Helluntai ei ole vain juhlapäivä kalenterissa – se kertoo Jumalan uskollisuudesta, odottamisesta ja Pyhän Hengen voimasta.

Matti Näsin opetuksessa “Odota Jumalaa” pysähdytään sen äärelle, miksi Raamatussa odottaminen on niin keskeinen osa uskon elämää. Mitä opetuslapset tekivät kymmenen päivän aikana Jeesuksen taivaaseenastumisen ja helluntain välillä? Miksi Jumala usein valmistaa ihmisiä juuri odottamisen kautta?

Opetus kuljettaa Raamatun suurten kertomusten läpi Aabrahamista ja Saarasta Moosekseen, Simeoniin ja Annaan – aina helluntain tapahtumiin asti. Samalla avautuu syvempi näkökulma siihen, kuka Pyhä Henki on ja miten Jumalan pelastussuunnitelma toteutuu Isän, Pojan ja Pyhän Hengen kautta.

Opetuksessa käsitellään
• odottamisen merkitystä uskossa
• helluntain ainutlaatuista tapahtumaa
• Pyhän Hengen työtä elämässämme
• seurakunnan syntyä
• Jumalan johdatusta ja valmistavaa työtä
• kristityn toivoa ja Jeesuksen paluun odotusta

“Kristityn odottaminen ei ole pelkoa tai epätoivoa, vaan suuren juhlan odottamista.”

Tervetuloa mukaan kuuntelemaan ja rohkaistumaan Jumalan lupauksista.

Muita blogitekstejä