
Kohtaamispaikka on Jeesukseen uskovien yhteinen koti. Yhteisö elää Kohtaamispaikka-illoissa Mukkulan kirkolla, kodeissa ja tavallisessa arjessa. Kohtaamispaikka on yksi Lahden kaupungin vilkkaista hengellisistä yhteisöistä, eikä se tapahdu itsestään. Sunnuntai-iltoina meitä on noin 200 ihmistä koolla, kaksi hienoa yhdistyksen työntekijää sekä iso joukko vapaaehtoisia. Teidän takianne Kohtaamispaikka on lämmin ja elävä yhteisö – ei vain tilaisuus.
Kohtaamispaikassa emme tämän kokoisena voi tuntea kaikkia nimeltä. Siksi pienryhmät ja erilaiset tiimit ovat meille tärkeitä. Pienempi ryhmä on paikka, jossa opitaan nimet, kysytään mitä kuuluu, jaetaan arkea samassa elämäntilanteessa olevien kanssa ja ystävystytään. Kun Kohtaamispaikassa on useampi ihminen, joita voi kutsua ystäväksi, yhteisöstä tulee kotiseurakunta – paikka, jonne on luontevaa tulla yhä uudestaan.
Rahasta on hyvä puhua suoraan. Olemme tänä vuonna tehneet tietoisesti ratkaisun, että olemme käyttäneet rahaa enemmän kuin olemme saaneet. Haluamme vahvistaa etenkin nuorten aikuisten mukanaoloa ja toivottaa uusia ihmisiä tervetulleiksi. Eetu on tärkeässä roolissa nuorten aikuisten parissa, ja Alfa-illat ovat kasvaneet upeasti. Näin katsomme eteenpäin: emme halua, että Kohtaamispaikka jää vakiintuneen joukon kokoontumiseksi, vaan että uudet ihmiset voivat liittyä mukaan, kokea olevansa tervetulleita ja löytää kodin.
Meidän yhteisömme kasvaa ja kestää, kun olemme mukana yhdessä. Tarvitsemme rukousta, apua käytännön asioissa ja myös rahalahjoituksia, jotta voimme jatkaa samaan suuntaan. Jokainen mukana oleva ja jokainen lahja on osa sitä, että Kohtaamispaikka voi jatkossakin olla elävä yhteisö.
Joulun sanoma muistuttaa, miksi Kohtaamispaikka on olemassa. Emme kokoontuisi yhteen, ellei Jeesus olisi tullut maailmaan ja ellei hänen ilosanomansa koskettaisi meitä yhä tänään. Kohtaamispaikassa sanomme näin: “Unelmamme on yhteisö, jossa Jeesus on keskipisteemme.” Siksi kokoonnumme, rukoilemme, laulamme, kuuntelemme, keskustelemme ja kuljemme rinnakkain. Haluamme, että Jeesus on todella kaiken keskellä – sekä illoissamme että arjessamme.
Lämmin kiitos, että olet mukana. Kiitos ajasta, rukouksista, palvelusta, euroista ja siitä, että tuot itsesi, elämäsi ja tarinasi muiden joukkoon.
Rauhallista ja siunattua joulua sinulle ja läheisillesi!
Teemu Mäkelä,Lahden kohtaamispaikka ry:n varapuheenjohtaja
Tahdotko liittyä mukaan tukemaan työtämme tai jäseneksi?
Muita blogitekstejä
Oletko koskaan pysähtynyt ihmettelemään, kuinka valtava etuoikeus meillä on? Jumala on siirtänyt ...
Jeesus kulki sitten kaikissa kaupungeissa ja kylissä. Hän opetti synagogissa, julisti ilosanomaa ...
Miksi Raamattu kuvaa uskon suurmiehiä niin vajavaisina? Miksi Abraham, Daavid, ...
